A családon belüli tudásátadás csodálatos példáit tapasztalhattuk az év végi eseményeken, rendezvényeinken.

Csibi Gyuláné szűrkészítő, népi iparművész, a Népművészet Mestere részére posztumusz Pro Urbe, és lánya, Soós Kálmánné népi iparművész, szűrkészítő részére Püspökladány Város Önkormányzata Pro Urbe emlékérmet adományozott. Az indoklásban méltatták a város kulturális életében és a közművelődés terén kiemelkedően eredményes tevékenységüket.

Családi kiállításokkal zárjuk az évet.

November 29-én nyílt a Gyöngy család alkotóinak, Gyöngy Enikő ötvös-zománcművésznek és lányai, Gyöngy Hajnalka, szövőnek és Gyöngy Ilona bőrművesnek közös kiállítása a Vojtina Bábszínház kiállító terében. Megnyitotta a családfő: Gyöngy Péter

Vojtina_Gyöngy_családi_meghívó_online

A Radics mézeskalácsos család, Radics László, népi iparművész, a Népművészet Mestere és fia, Radics Zoltán mézeskalácsos, hagyományosan decemberben mutatta be a karácsonyra készített sütemény csodáit a Debreceni Művelődési Központ Simonffy utcai épületében december 2-án.

Kovács Zoltán csont és szarufaragó népi iparművész, a Népművészet Mestere, Kovács Zoltánné tojásíró népi iparművész és Gálné Kovács Gyöngyi pártakészítő, a Népművészet Ifjú Mestere családi kiállítását a DEMKI Tímárházában nyitottuk meg december 5-én.

A bemutatót abból az alkalomból szerveztük, hogy elkészült Kovács Zoltán gazdagon illusztrált önéletrajzi könyve” Ágas-bogas életút” címmel. A kiadványt a MMA, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és Debrecen MJV Város anyagi támogatásával a Bihari Népművészeti Egyesület és a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület összefogásából valósult meg. A könyv lektora Erdei Sándor etnográfus, újságíró, szerkesztője Hubert Erzsébet etnográfus. A könyvbemutatót és sajtótájékoztatót december 3-án a Népi Mesterségek Házában tartottuk.

Őszikék” címmel a Tiszta Forrás Hímző Kör évadzáró kiállítását nyitottuk meg a VOKE Egyetértés Művelődési Központjában Debrecenben, november 29-én.

   

Lakitelken kamara kiállításon mutattuk be az egyesület néhány tagjának alkotásait, azokat a munkákat, amelyek a Megyei Értéktárba kerültek az elmúlt időszakban.

A Debrecenben és Hajdú-Bihar Vármegyében működő népi kézműves és néptáncos civil szervezetek és a Debreceni Művelődési Központ Tímárháza vezetői egyeztető megbeszélést tartottak a 2025-ös évi munkaterveikről december 18-án. A nagyobb fesztiválok, rendezvények időbeli összehangolása, a helyszínek egyeztetése, egymás programjainak gazdagítása színvonalas rendezvényeket ígér 2025-re.

Évzáró látogatáson vett részt Nádudvaron a Népi Kézműves Szakgimnáziumban a Debreceni Egyetem néhány diákja, december 7-én, akik az „Érzékenyítő” program keretében a mézeskalácsos, a fazekas és a nemezműves mesterséggel ismerkedtek fél éven keresztül.