Országos bőrműves tábor 30 éves jubileuma

A Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium közösségi terében tartották azt az ünnepséget, ahol találkozhattak az elmúlt 30 évben a táborban részt vett bőrművesek, a tanulók és tanítók. A programot a 2024-es nyári tábor utolsó, záró napján augusztus 3-án tartották.

A tábort 30 éve élethívó hajdani közművelődési intézmény képviseletében Hubert Erzsébet kezdte a visszaemlékezést. Ezt Dékány Dóri, a tábor máig igen aktív tagja, gazdag dia anyagával gazdagított. Az elmúlt évtizedek tábori életéről, a szakmai, a szabadidős programokról láthattunk és hallhattunk élménybeszámolót, melyet gyakran megszakított a jelen levők egy-egy mondata, beszólása, kiegészítése. A rendkívüli vidám, jó hangulatú délelőttön jelen volt a két Mester, Torma László és Molnár Imre, akik 3 évtizeden át töretlen lelkesedéssel, tudásuk legjavát adva ontották az ismereteket. A résztvevők közük többen hangsúlyozták, hogy a bőrös szakmában ez az egyetlen, folyamatosan működő nyári továbbképzés, amely másutt meg nem szerezhető, elméleti és gyakorlati tudást ad.

A tábornak napjainkban helyet adó iskola igazgatónője és a tábor finanszírozásában szerepet játszó „Szülőföldünk Nádudvar Öröksége és Jövője  Alapítvány” elnöke képviselte.

Népművészet Mestere

Augusztus 16-én a Pesti Vigadóban több más, állami kitüntetés mellett a Népművészet Mestere kitüntetést is átadták az arra érdemeseknek. Egyesületünkből ez évben Dezsőné Borbély Emma, szövő, a Népművészet Ifjú Mestere, népi iparművész kapta a kitüntetést. Dezsőné Borbély Emma egyesületünk egyik alapító tagja, a NESZ szövő szakmai bizottságában is aktívan dolgozik. A szövés minden szakágában kiváló eredményeket ért el, a vászonszövés, a gyapjúszövés mestere. Oktató munkáját az iskolarendszerben és azon kívül is rendkívül megbecsülték. Az elmúlt években ismertségét a gubaszövés megújításával szerezte. E témában könyvet is megjelentetett.              

Mesterségek Ünnepe 2024

Egyesületi delegációnk tagjai fáradtan de szép élményekkel gazdagodva tértek haza a Tóth Árpád sétányról. Örültek a sok látogatónak, akik érdeklődést is mutattak a mesterségek iránt. Faművesek, játékkészítők, késes, nemezesek, bőrművesek, szövő és hímző alkotó képviselte ez évben egyesületünket. A központi bemutató sátorban a hortobágyi pásztorok munkaeszközeit, viseletét, egy szép enteriőrben mutatta be Virágos Lajosné Kozák Anikó és Dobosné Hajdú Anikó hímző népi iparművészünk. A mai pásztorok körében ismét igen népszerű férfi viselet, a szűr jellegzetes hímzését, a díszítmény sajátos színvilágát hitelesen mutatták be alkotóink.          

Új színfoltként jelentkezett a Gyöngy-ház Alkotóműhely. Gyöngy Enikő ötvös, nemezes, szövő és lányai Hajni, aki szövő és Ilona, aki bőrműves tartottak ott kézműves bemutatókat és mutatták be remekműveiket, öltözeteket, öltözet kiegészítőket, ékszereket.

          

Minden jelen levő alkotónk munkáit dicsérték az arra látogatók, megerősítették őket abban, hogy érdemes volt a sok-sok fáradságot, a nagy meleget elviselni. Mi és a közönségünk is úgy ítélte meg, hogy méltó módon tudtuk képviselni tagszervezetünket a legrangosabb hazai népművészeti eseményen.

Köszönet a NESZ stáb gondos munkájáért, akik lehetővé tették alkotóink méltó bemutatkozását!

Virágkarnevál 2024

„Virágzó népművészet” volt a címe a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület program kínálatának, amellyel hozzájárult a Debreceni Virágkarnevál sokszínű eseményeihez. 6 pavilonban egy-egy alkotónk mutatkozott be az igen szépszámú látogatónak. A kosárfonás, a gyöngyfűzés, a nemezművesség, a mézeskalács és a szarufaragás mesterei képviselték ez alkalommal az egyesületet.

                                   

Előzetes:

Kisgyőrbe, Szüreti nap”-ra kapott meghívást egyesületünk. Delegáltjaink a mézeskalács, a szövés, a nemezművesség, a hímzés, a fazekasság, a gyöngyfűzés, a faművesség mesterségét mutatják be az odalátogatóknak.

DNK

Szeptember 20-21- tartjuk, immár 14. alkalommal a „Debreceni Népi Kézműves Fesztivált, a Mézeskalácsosok és Gyertyakészítők Találkozóját.” A szabadtéri programot néptánc program, Régimódi játszótér és 7 Próbás Ifjú Mester verseny is gazdagítja majd. A kézműves bemutatókon újdonságként, ez évben a gyertyamártás mesterségét is kipróbálhatják a látogatók.