Felhívás a magyarlakta területeken élő tojást díszítők részére
Minden évben eljön a húsvét, és ezzel együtt a hímes tojások ünneplőbe öltözése. Több száz éves hagyomány a Kárpát-medencében, hogy a lányok-asszonyok elkészítik saját hímes tojásaikat.
Ez élő hagyományunk ma is itt hazánkban.
A járványhelyzet miatt sajnos idén is elmaradnak a húsvéti rendezvények. Hiányozni fognak a húsvéti locsolók, a kirakodó vásárok, a tojáskiállítások. A családokban azonban él a hagyomány, hogy tojást festünk. Ezeknek a saját készítésű hímes tojásoknak a bemutatására és népszerűsítésére vállalkozik a Nemzetünk hímes tojásai 2021 program.
A Nemzetünk hímes tojásai programmal virtuális képsorozatot állítunk össze, mely megmutatja, hogy 2021-ben milyen hímes tojások készülnek a magyarlakta területeken.
Közösen hozzuk létre, ezzel köszöntjük a húsvétot.
Kik vehetnek részt a programban?
Várjuk gyerekek-felnőttek, nők-férfiak saját készítésű hímes tojásait életkortól, foglalkozástól függetlenül.
Milyen tojással kerülhetek be ebbe a virtuális kiállításba?
A hímes tojást készítheted hagyományos népi technikával, de bármilyen más módon is díszítheted a tojást. Úgy ahogy szoktátok az előző években, vagy éppen megújítva azokat. Ha a család vagy közösség több tagja is alkot, azt külön-külön személyenként lehet elküldeni. Mindenki egyetlen tojással vehet részt a programban. A járványhelyzetre tekintettel nem kell feladni ezt a kis törékeny varázslatot, elég, ha befotózod.
Milyen fotót küldjek?
Kérünk, hogy az általad készített hímes tojást vedd a tenyeredbe és úgy fotózd le! Ezzel azt mutatjuk meg, hogy saját kezünkkel csináltuk. Minden fotón csak a kezed és benne a hímes tojásod szerepeljen. Nem kell arc, egész alakos kép, csak lássuk a tenyeredet és a szépen díszített tojást, semmi mást.
Milyen információkat adjak meg magamról és a hímes tojásról?
Csatoltan küldjük azt a regisztrációs lapot, amin szerepel a hímes tojás készítőjéről néhány adat és egy pár mondatos leírás arról, hogy milyen technikával, hogyan készült a hímes tojás, van-e valamilyen kötődése a mintához, a tojásdíszítéshez.
Kinek küldjem a fotót és milyen formátumban?
Elég elektronikusan visszaküldeni a kitöltött regisztrációs lapot és külön csatolva a .jpg formátumú fotót, lehetőleg 300 dpi felbontásban, maximum 2 MB méretben a következő
e-mail címre: nemzetunk.himestojasai@gmail.com
Kérjük a fotó elnevezése a tojásdíszítő neve legyen.
Meddig van időm csatlakozni a virtuális tárlathoz?
- március 25-éig várjuk a beérkezést.
Hol lesz látható a virtuális tárlat?
A programgazda és a közreműködő szakmai szervezetek honlapjain, Facebook oldalain. Ezek nyilvánosak és megoszthatóak lesznek.
Élő kiállítás Pécsett a beérkezett fotókból
A Zsolnay Kulturális Negyed Pirogránit udvarának nagy ablaktábláin megtekinthetőek lesznek Nemzetünk hímes tojásainak fotói 2021. április 11-ig.
Adatvédelemről
A virtuális kiállításhoz való csatlakozással vállalod a megküldött fotó nyilvánosságra kerülését.
A húsvéti forgatagot és a locsolás élményét nem pótolja, de segít ráhangolódni az ünnepre a virtuális és az élő kiállítás. Mutassuk meg a mi saját hímes tojásunkat és gyönyörködjünk nemzetünk többi hímes tojásában is!
Hogy minél többen értesüljenek a programról és minél színesebb legyen a tárlat, kérünk, add tovább a felhívást!
https://www.zsolnaynegyed.hu/programok/nemzetunk-himes-tojasai-2021
https://www.facebook.com/nemzetunkhimestojasai
Pécs, 2021. február 17, a böjt kezdő napja
Szervező:
Mosonyi Éva
tojásíró népi iparművész
Kiemelt szakmai támogató:
Zsolnay Örökség Kezelő Nonprofit Kft.
Együttműködő szervezetek:
Hagyományok Háza
Nemzeti Művelődési Intézet
Népművészeti Egyesületek Szövetsége
Tojásdíszítők Egyesülete